ברוכים הבאים, מבקר! [ הרשם | התחבר

פרסם

 

מרצדס בנץ W123 Mercedes Benz

  • פורסם: 14/07/2017 19:12
  • : 324 ימים, 15 שעות
מרצדס בנץ  W123 Mercedes Benz - תמונה 1מרצדס בנץ  W123 Mercedes Benz - תמונה 2

פירוט

מאת : חן פרחי

בשנת 65′ הציגה מרצדס מכונית פאר חדשה, פרי עיצובם של פול ברכ הצרפתי ופרדיריך גייגר.
סדרה S החדשה הציעה מנועים חזקים בין 6 או 8 בוכנות, ציוד ואבזור ברמה גבוהה, וחשוב מכל – עיצוב מודרני שניתק כל קשר לעיצובים הקודמים של מרצדס, למעט הגריל הקדמי, כמובן.
כשנתיים לאחר הצגתה של סדרה S החדשה, הוצגה מכונית משפחתית-סאלון שהזכירה מאד את ה W108 ׁ(סדרה S) עיצובית, וכך ניתקה סופית מרצדס קשר לעיצובי העבר שכבר נראו מיושנים וארכאיים.
גם פנים המכונית עוצב מחדש ונראה מודרני בהרבה, עם לוח מחוונים שכלל זוג מחוונים מרכזיים ושעון זמן במרכז.
אולם דווקא מתחת לפני השטח השינוי היה משמעותי יותר; את המיתלה האחורי הפרימיטיבי בעל הציריות החד מפרקיות, החליף מתלה מסוג זרועות עוקבות בעל ציריות דו מפרקיות, מה שתרם הן לשיפור בנוחות הנסיעה והן לשיפור גדול בהתנהגות הכביש.
ה W114 נחלה הצלחה גדולה מהיום בו הוצגה, והיוותה בלא מעט מובנים אמת מידה למכוניות בקבוצתה.
דגמי סדרה “8” היו בעלי מנועי 4 או 6 בוכנות, וכללו דגם קופה יפיפה ודגם בעל מרכב ארוך.
הצלחתם הגדולה של דגמי סדרה S ושל ה W114 הפכו את מרצדס לחברה ריווחית להפליא, מה שהותיר להם סכומים נאים לפיתוח דגמים חדשים.
על אף הצלחתה של ה W114, שלימים נודעה כדגם הראשון של סדרה E, היה ברור למרצדס שעל מנת לשמור על המומנטום, יש לפתח מחליפה ראוייה.
מרצדס ניגשו בנחת לפיתוח המחליפה בתחילת שנות ה 70′.
עיצוב היורשת הופקד בידיו של פרידריך גייגר, שנטל את עיצובה של ה W114, והפך אותו למודרני ונאה בהרבה בכל מובן, למרות שהקו הבסיסי נותר דומה מאד.
השינוי העיצובי העיקרי היה בפנסי החזית, שכמו בסדרה S החדשה שהוצגה ב 73′, הפכו להיות רוחביים ולא אורכיים, וחזית המכונית נראתה עדכנית בהרבה.
הקורה האחורית עודנה ועוגלה וידיות הדלתות הועתקו מסדרה S.
בסוף תהליך העיצוב הצטרף למרצדס מעצב חדש, ברונו סאקו שמו, איטלקי שעבד בפיג’ו, שם היה אחראי על עיצובה הפנימי של הפיג’ו 604.
עיצובה הפנימי של היורשת היה חדש לחלוטין, ונראה מודרני בהרבה מזה של קודמתה, והזכיר מאד את עיצובה הפנימי של סדרה S היוקרתית.
למרות שמרצדס לא מזוהה כחברה ששמה את עיקר הדגש על בטיחות, המכונית החדשה עברה ניסויי ריסוק רבים, וכללה אזורי קריסה ומוט הגה קורס.
המיכללים המכאניים הועברו מקודמתה, מאחר והיו טובים דיים, למעט שינוי אחד בולט – המיתלה הקדמי היה חדש ומתקדם בהרבה מזה של ה W114, וכלל קפיצי סליל ובולמי זעזועים שהורכבו בנפרד.
המיתלה האחורי היה זהה, וכך גם מערכת ההיגוי.
מרצדס העבירה את המכונית החדשה סדרת ניסויים מפרכת, מאחר והחליטה לשים דגש על איכות ללא פשרות.
המכונית החדשה הוצגה בינואר 76′ והפכה בן לילה ללהיט היסטרי.
כל המכוניות שיוצרו היו מכורות לטווח ארוך, והתפתח שוק שחור עבור המכונית שכונתה W123.
ה W123 הוצעה עם מנועי בנזין 4 בוכנות בנפח 2.0 ו 2.3, 6 בוכנות בנפח 2.5 ו 2.8 ומנועי דיזל בנפח 2.0, 2.4 ומנוע דיזל 5 בוכנות בנפח 3.0.
כמו קודמתה, גם ה W123 הוצעה בגירסת קופה יפיפה וחסרת קורה אמצעית, גירסה בעלת מרכב ארוך ולראשונה גירסת סטיישן שימושית.כל קשת הדגמים נמכרה מעולה, למרות שמדובר היה במכונית יקרה יחסית גם בדגמי הבסיס.
עד מהרה הפכו דגמי הדיזל למוניות בכל רחבי העולם, ואיכותה ואמינותה חסרת הפשרות בנו למכונית תדמית מעולה.
בסוף 79′ רעננה מרצדס את קו המנועים בדגמי ה 4 בוכנות, ומנועי ה 2.0 וה 2.3 הוחלפו במנועים חדשים, חזקים וחסכוניים יותר.
מנוע ה 2.0 נותר עם מאייד וסיפק 109 כ”ס ואילו מנוע ה 2.3 קיבל הזרקת דלק וסיפק 136 כ”ס.
כמו נוספה גירסה מוגדשת טורבו עבור ה 300D שסיפקה 125 כ”ס וביצועים טובים, והיתה למכונית הטורבו דיזל האוטומטית הראשונה בעולם. החלפת קו המנועים סייעה עוד למכירות, שהרקיעו שחקים.
בשנת 83′ הוצגו מספר שיא של מכוניות חדשות – הפורד סיירה, האודי 100 החדשה והמרהיבה ואילו מרצדס עצמם הציגו את ה 190 שהציעה עיצוב מודרני , שפתח עידן חדש עבור החברה. מכירותיה של ה W123 החלו לרדת, ובו בזמן היתה עסוקה מרצדס בפיתוח היורשת, שהתבססה עיצובית על הקו של ה- 190.
ייצור ה- W123 הופסק בתחילת 85′, מה שאומר שתקופה קצרה יוצרה יחד עם יורשתה, ה W124, ואילו גרסת הסטיישן נותרה בייצור עד תחילת 86′.
ה W123 תזכר כמכונית נהדרת לזמנה, שהציעה איכות חסרת פשרות, אמינות גבוהה מאד, נוחות נסיעה מעולה והתנהגות כביש בטוחה.
ב 10 שנות ייצורה הורכבו מספר מדהים של מכוניות, כמעט 2,700,000 (!), וזה שמדובר היה במכונית יקרה למדי, מה שהפך אותה, יחד עם יורשתה למכונית הנמכרת ביותר של מרצדס בכל הזמנים.

 

 

 

אין תגיות

619 סך צפיות 1 היום

  

מס' מודעה: 4515968ed71e1256

FleaMarket.co.il

error: התוכן מוגן בזכויות יוצרים